Oferta i'm studio

Terapia ruchem

Czym jest terapia ruchem?

Terapia ruchem to inaczej kinezyterapia (kinesis – ruch, therapeia – leczenie), a u jej podstaw leży leczniczy charakter ruchu.

Celem głównym kinezyterapii jest przywrócenie lub utrzymanie całkowitej lub częściowej sprawności fizycznej. Stosując prawidłowo dobrane techniki i ćwiczenia można przywrócić prawidłową ruchomość w stawach, siłę i wytrzymałość mięśni, pobudzić i poprawić czynności ośrodkowego układu nerwowego, usprawnić pracę układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, korygować wady postawy i nieprawidłowe nawyki ruchowe oraz kształtować równowagę, rozwijać orientację przestrzenną oraz propriocepcję, czyli czucie głębokie własnego ciała.

Terapia poprzez ruch jest procesem  wykorzystującym właściwy wzorzec ruchu jako element korekcyjny i naprawczy. Poprzez odpowiedni ruch w ciele, a więc zastosowanie ćwiczeń i technik jesteśmy w stanie wypracować właściwe dla każdego z osobna wzorce, odkodować błędne ustawienie ciała, sprawić by ciało funkcjonowało bez bólu, z większą świadomością, mobilnością i elastycznością w codziennych czynnościach.

Te zakodowane wzorce ruchowe, charakterystyczne dla każdego z nas z osobna, kształtują się u nas już w okresie niemowlęcym. Czasami niektóre z nich mogą być zaburzone już od dziecka lub np. z powodu przebytych kontuzji, prowadzenia siedzącego trybu życia, czy po prostu niewłaściwego wykonywania czynności dnia codziennego. Jako, że nasz organizm jest doskonałą maszyną – by móc dalej funkcjonować – zawsze znajdzie rozwiązanie dla wszelkich zaburzeń w postaci kompensacji. I tak funkcjonuje dalej, ale w zmienionym, kompensacyjnym wzorcu. To w dłuższym okresie czasu może doprowadzić do dolegliwości bólowych, ograniczeń ruchomości a wreszcie do przeciążeń i kontuzji. Najczęściej jesteśmy zupełnie nieświadomi tych zaburzeń, a tym samym nie znajdujemy źródła naszego dyskomfortu. W I’m Studio pomożemy Ci odkryć Twoje zaburzenia oraz pokażemy Ci, jak z nimi pracować, aby zwiększyć komfort Twojego życia i usprawnić Twoje ciało.

Jeśli chcesz ćwiczyć w grupie, wybierz jedne z wielu oferowanych przez I’m Studio treningów prozdrowotnych, jak: Zdrowy Kręgosłup, Pilates, Joga, Trening powięziowy, Stretching, czy Aktywne Stawy. Jeśli jesteś raczej indywidualistą, umów się na trening personalny i pozwól doświadczonemu trenerowi zadbać o Ciebie indywidualnie.

Pamiętaj, że terapia poprzez ruch to coś więcej niż tylko wykonane ćwiczenia:
• to usprawnianie poprzez ruch,
• to zmiana złych nawyków,
• zwiększanie świadomości używania ciała w przestrzeni,
• lepsze funkcjonowanie w życiu codziennym,
• łatwiejsze trenowanie innych sportów,
• to wzrost siły, mobilności i elastyczności
• minimalizacja bólu i przeciążeń.

Spróbuj, bo warto! Nawet jeden trening prozdrowotny w tygodniu pomoże Ci poznać bardziej swoje ciało i nauczy Cię prawidłowego funkcjonowania. Nawet, jeśli trenujesz jakieś sporty, taki trening będzie zawsze świetnym uzupełnieniem dla tych treningów – wzmocni Twój „core”, zwiększy ROM (zakres ruchomości w stawach), nauczy Cię wykonywać poprawnie ruchy a tym samym zwiększy Twoją sprawność, podniesie osiągi i doda Ci siły i energii. Będziesz jeszcze szybszy, mocniejszy, a Twoje ciało będzie pracowało bardziej ergonomicznie.